Spirotiger w Szczecinie. Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

Wykład z zakresu rehabilitacji

Spirotiger w Szczecinie. Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

Jedno z najnowszych urządzeń do rehabilitacji nie tylko kręgosłupa dostępny już w moim gabinecie. Jest to przede wszystkim nowa metoda treningu oddechowego stosowana zarówno w sporcie jak i w rehabilitacji.

Urządzenie Spirotiger powstało w wyniku prac badawczych prof. Ursa Boutellier i doktor Christiny M.Spengler. Pierwsze badania naukowe przeprowadzone w 1992 roku wśród nietrenujących osób potwierdziły wcześniejsze tezy (Boutellier, 1992)
Trening mięśni oddechowych poprawia zdolności wytrzymałościowe.Mięśnie
oddechowe są uzależnione od O2. Im większy wysiłek, tym więcej O2 jest niezbędne do utrzymania efektywnej pracy mięśni oddechowych. Urządzenie Spirotiger poprawia koordynację cyklu oddechowego (wydajniejsze oddychanie) oraz elastyczność tułowia. Dodatkowe efekty treningu to również: istotna poprawa zdolności wysiłkowych, szybszy czas restytucji powysiłkowej, optymalizacja zaopatrzenia w tlen mięśni szkieletowych, poprawa wytrzymałości układu oddechowego, szybsza utylizacja kwasu mlekowego. Dla mnie istotnym elementem jest zwiększenie wydolności mięśni odcinka szyjnego kręgosłupa oraz poprawa stabilizacji kręgosłupa, która ma wpływ na objawy bólowe kręgosłupa. Od kilku lat wspomagam rehabilitację niestabilności kręgosłupa przy pomocy treningu oddechowego. Urządzenie może być również  stosowane w przypadku mukowiscydozy, otyłości, stwardnienia bocznego zanikowego SLA, niewydolności serca, paraplegii, tetraplegii.