Jak regenerować chrząstkę w stawie kolanowym?

Jak regenerować chrząstkę w stawie kolanowym?

Uszkodzenia chrząstki stawowej w stawie kolanowym są bardzo powszechnym problemem powodującym ból w stawie.
Niemiecka firma Amedrix wprowadziła na Polski rynek nowy preparat do regeneracji chrząstki stawowej o nazwie Chondrofiller.

CHONDROFILLER

Metoda Chondrofiller przeznaczona jest dla pacjentów z chondromalacją 3-4 stopnia. Jeżeli wcześniejsze metody takie jak kwas hialuronowy, rehabilitacja, zabiegi fizykalne nie pomogły warto porozmawiać z ortopedą na temat regeneracji chrząstki za pomocą chondrofiller. Zabieg wykonywany jest za pomocą artroskopii lub miniartrotomi. Na początek za pomocą shavera oczyszcza się staw a następnie po osuszeniu za pomocą dwukomorowej strzykawki podaje się chondrofiller w miejsca uszkodzonej chrząstki. Bezkomórkowy implant chrząstki jest to substancja płynna lub żelowa, która powoduje wrastanie chondrocytów. Składa się z kolagenu typu I i powoduje namnażanie chondrocytów wewnątrz stawu. Po zabiegu staw musi być przez 2 dni unieruchomiony a następnie należy kontynuować rehabilitacje pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Do pełnej aktywności sportowej typu: jazda na nartach, windsurfing, biegamie można powrócić po roku od zabiegu. Tak więc chondrofiller może stanowić skuteczną metodę regeneracji chrząstki stawowej.

OPERACYJNE METODY LECZENIA

Do tej pory najczęstszą metodą leczenia ubytków chrząstki było wykonanie mikrozłamań. Operacja polega na wykonaniu niewielkich otworów w uszkodzonej części stawu aby spowodować wydzielanie krwi z komórkami macierzystymi. W miejscu ubytku tworzył się skrzep, który z czasem przebudowywał się do tkanki chrzęstno-włóknistej.
Inną metoda to autoprzeszczep chrzęstno- kostny z nieobciążonej części stawu. Metoda zalecana dla pacjentów w wieku do 45 lat o niewielkich uszkodzenia chrząstki do 4 cm2. Zabieg wykonuje się metodą artroskopową i po 6 tygodniach można już w pełni obciążać staw.
Do regeneracji chrząstki o niedużych ubytkach służy również metoda AMIC, która polega na wykonaniu mikrozłamań i zabezpieczeniu tej powierzchni od zewnątrz błoną kolagenową. Dodatkowo obszywa się membranę i podaje klej tkankowy.
Operacja przeznaczona dla dużych ubytków chrząstki stawowej i braku możliwości leczenia zachowawczego to całkowita wymiana stawu kolanowego czyli endoprotezę. Do dyspozycji lekarza są protezy o różnym stopniu wytrzymałości wykonane z chromu, kobaltu, ceramiczne, tytanowe oraz wkładki polietylenowe. Po zabiegu wymagana jest rehabilitacja od pierwszych dni aby stopniowo zwiększać zakres ruchu oraz mobilizować bliznę. Zbyt późne rozpoczęcie rehabilitacji może powodować gorsze wyniki leczenia i mniejsza sprawność oraz komfort życia pacjenta.